piątek, 7 października 2011

Wybory do sejmu 2011

Wczoraj byłem nieco zaniepokojony, gdyż w rozmowie z kolegami uświadomiłem sobie, że nie za bardzo kumam zasady przejścia kandydata z listy, po otrzymaniu mandatu przez jego partię.

Otóż z rozmowy wynikło, że kolejność kandydatów na liście ma znaczenie. Owszem ma (o tym dalej), ale nie w takim stopniu, jak wynikało to z naszej rozmowy. Ustaliliśmy, że po otrzymaniu mandatu przez partię, wchodzi ten kandydat, który jest najwyżej z listy tej partii, czyli "jedynka". Po otrzymaniu drugiego mandatu wchodzi kolejny, itd. Siłą rzeczy, kandydaci z ostatnich miejsc listy, mieliby marne szanse na otrzymanie mandatu, co byłoby, według mnie, paranoją. Bezsensowna byłaby sytuacja, gdy ostatni kandydat z listy dostałby największe poparcie w głosowaniu, ale mandat dostał jego kolega, który nie otrzymał ani jednego głosu, a przeszedł tylko dlatego, że był wyżej na liście - na takie głosowanie bym poszedł, ale skreśliłbym oscentacyjnie całą kartkę, zaraz po otrzymaniu jej, na oczach okręgowej komisji wyborczej...
Na szczęście, wyszukałem informację, która mnie uspokoiła. Ustawa z dnia 5 stycznia 2011 r. - "Kodeks Wyborczy", rozwiała moje wątpliwości. Dział III (Wybory do sejmu), Rozdział 6 (Ustalanie wyników głosowania i wyników wyborów w okręgu wyborczym) tej Ustawy, art.233, par.1: "Mandaty przypadające danej liście kandydatów uzyskują kandydaci w kolejności otrzymanej liczby głosów" - czyli, na mój rozum, z listy wyłazi ten kandydat, który uzyskał największą liczbę głosów - logiczne i sprawiedliwe, ufff. Teraz twierdzenie z witryny http://www.pozycja69.com.pl/ ma sens :)

Dlaczego jednak kolejność na liście ma znaczenie i który kandydat jest uprzywilejowany? Te wybory będą specyficzne (tak mi się wydaje) i zapewne wielu pójdzie zagłosować, oddając (w ramach protestu) głos nieważny, albo będą głosować na jakieś mniej znaczące partie. Niektórzy myślą, że stawiając więcej niż jeden krzyżyk, unieważniają swój głos. UWAGA! Ci, którzy decydują się oddać głos nieważny, polecam powyższą Ustawę, Dział III, Rozdział 5 (Sposób głosowania i warunki ważności głosu), art.227, par.5: " Jeżeli na karcie do głosowania znak „x” postawiono w kratce z lewej strony obok nazwisk dwóch lub większej liczby kandydatów z tej samej listy kandydatów, to głos taki uważa się za głos ważnie oddany na wskazaną listę kandydatów z przyznaniem pierwszeństwa do uzyskania mandatu kandydatowi na posła, którego nazwisko na tej liście umieszczone jest w pierwszej kolejności." - czyli, gdybym postawił krzyżyki przy wszystkich nazwiskach kandydatów z jednego ugrupowania, przechodzi ten, który jest zaznaczony najwyżej, czyli w tym przypadku pierwszy. Od razu mamy odpowiedź, czemu jest ważna kolejność kandydatów na liście - pierwszy jest uprzywilejowany. Rada, dla chcących oddać głos nieważny: jeśli chcemy oddać głos nieważny, stawiając więcej niż jeden krzyżyk, musimy zrobić to stawiając krzyżyki przy kandydatach z różnych ugrupowań.

Tutaj cała Ustawa "Kodeks Wyborczy": http://pkw.gov.pl/akty-prawne-2011/ustawa-z-dnia-5-stycznia-2011-r-kodeks-wyborczy-wraz-z-przepisami-wprowadzajacymi-te-ustawe.html

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz